Ureditev mestnega jedra v Novem mestu

Ureditev mestnega jedra – Glavni trg, je del celovite prenove javnih površin mestnega jedra, ki ga zajemajo štirje sklopi ureditve – Kandijsko križišče s Kandijskim mostom, Glavni trg, Rozmanova ulica ter Prešernov trg s Kastelčevo in Linhartovo ulico.
Osnovni cilj projekta je revitalizacija urbanih javnih površin odprtega prostora v Novem mestu. Območje mestnega jedra je bilo namreč po metodologiji DUO prepoznano kot degradirano urbano območje socialne degradacije. Istočasno je bila v izogib kasnejšim posegom v prenovljene javne površine izvedena prenova dotrajane gospodarske javne infrastrukture, vzporedno z gradnjo pa so se izvajala tudi arheološka izkopavanja skladno s kulturnovarstvenimi pogoji.
V območje izvedbe ukrepov projekta so spadale tudi navezave Rozmanove in Sokolske ulice na Glavni trg in ureditev Pugljeve ulice, ki je v zgodovini vodila do Karlovških vrat, ki so imela svoje mesto ob izteku današnje Pugljeve ulice in so bila eden od dveh vhodov v mesto, ki je bilo vse do konca 18. stoletja obdano z obzidjem.
Pri posegih je bil velik poudarek na obveznem varovanju oziroma ohranjanju spomeniških lastnosti in identitete Glavnega trga z značilno srednjeveško lijakasto zasnovo. Ustvarjen je bil kakovosten bivanjski prostor v mestnem jedru, ki je privlačen in primeren za hitrejši razvoj dejavnosti v centru mesta in izvedbo najrazličnejših vsebin, zmanjšanje motornega prometa v centru mesta, povečanje števila kolesarjev in pešcev ter omogoča večjo prometno varnost šibkejših udeležencev v prometu. Skupaj je bilo s projektom revitaliziranih 8.066 m² javnih površin odprtega prostora na urbanih območjih v Novem mestu. Več kot polovica sredstev za revitalizacijo mestnega jedra je bila zagotovljenih iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Projekt je sofinanciran z evropskimi sredstvi iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Latest news

Tehnopark Celje – kjer znanost postane doživetje

Introducing stage 3 (6. 6.): Majšperk - Ormož (173.4km...

Invazivne rastline postale vir surovin: Ljubljanski pr...

Introducing stage 2 (5. 6.): Velenje - Rogaška Slatina...

Slovenija s kohezijskimi sredstvi v razvojne preboje: ...

Introducing stage 1: Piran - Škofljica (168.7 km)

Športno-poslovna konferenca: Priložnosti kolesarskega ...

Kdo bosta rekreativna kraljica in kralj 31. dirke Po S...

The Tour of Slovenia will be energetic and dynamic
